Zorunda Değil

Anneler, biz daha doğmadan bizim için nefes almaya başlarlar 9 ay boyunca içlerinde bizi hissederek bizim için yer bizim için yaşarlar. Doğumdan sonra da bu düzen değişmez hayatlarının merkezlerine çocuklarını koyar ve etraflarında dönmeye başlarlar.

Bir kadın evlendikten sonra hayalini kurduğu hayata uzaklaşır aslında. Bizlerin hafife aldığı ev hanımlığı aslında öyle herkesin altından kolayca kalkamayacağı güzide bir iştir. Bulaşıklar, çamaşırlar, yemek, temizlik… saymakla bitmez işleri gün boyu kendilerine ayıracak zaman bile bulamazlar çoğu zaman ve tüm bu zorlu işlerin yanına bir de çocuk bakımı eklenince kadın kendi hayatına tamamen nokta koyar ve ailesinin hayatını yaşamaya başlar.

Erkeklere ve bazı sığ düşünceli kadınlara bir şey söyleyeyim kadınlar bu işlerin hepsini tek başına yapmak zorunda değildir. Evlilik iki kişinin hayatını birleştirmesi ile olur ama tüm yük kadının omzuna yüklenir bu ne kadar adildir? Erkeklerin hakkını yemeyelim dışarıda çalışmak elbette çok zor evin maddi gücünü sağlamak eminim çok zor fakat günümüz hayatında artık kadınlar da çalışıyor ama evin içerisindeki sorumluluk yine de kadının omuzlarından inmiyor.

Geçmişten gelen ve günümüz modern dünyasına kadar gelen olaylar dizisinde ” erkekler ev işi yapmaz ” gibi klasik bir cümle var. Ne olmuş yani bir erkek eşine yardım etmek amacı ile evi temizlemişse ya da yemek yapmışsa bu bir erkeğin neyini eksiltir veya azaltır? Ben size söyleyeyim bunları yapan bir erkek hiçbir şey kaybetmez aksine çok şey kazanır. Bu düşünceler dizisinden çıkabildiğimiz zaman dünyamız güzelleşecek biz inanıyoruz.

Bugün bu sığ düşüncelere bir son verelim diyelim ki anneler, kadınlar bizim bu dünyadaki cennetimizdir ve onlara her şeyi yüklememeliyiz. Sana bir şey diyeyim mi? Bir evde bir kadının yüzü gülüyor ise orası yuvadır. Annelerimizin ve kadınlarımızın yüzünü hep güldürelim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: