Hangisi?

Sevmek mi yoksa sevilmek midir güzel olan? Kim hiç düşünmeden cevap verebilir bu soruya?

Sevilmek; ilgi odağı tamamen sensin, senin canın yansa dünyayı yakacak birisi olduğunu düşünürsün. Sevildiğin zaman dünyanın en muhteşem insanı olduğuna inanırsın, her şeyi yapabilecek gücün ve kuvvetin vardır gibi hisseder dünyaya meydan okursun. Çiçekler dolar sanki her yere, dünya gözüne bambaşka gelir, her şey mükemmeldir senin için sevildiğin zaman.

Sevmek; kendini bir başkası için adamak, fedakarlık yapmak ailen dışındaki birisine. Sevmek güç ister aslında öyle herkesin harcı değildir kendinden ödün vermek. Sevmek ustalık gerektirir mesela Pinokyo sevilmeseydi eğer ağaçtan ibaret kalır insana dönüşmesi hayal olarak baki kalırdı. Sevmek bir kütüğü insana dönüştürebilmektir aslında o yüzden sevmek kimsenin harcı değildir. Koşulsuz sevmen gerekir kusurları ile özene özene sevmek gerekir.

Peki gerçekten hangisi daha güzeldir, hangisi insana insan olduğunu hissettirir? Fuzuli’ye sorulduğunda diyor ki; sevmek demiş, çünkü sevildiğinden hiçbir zaman emin olamazsın. Ben bunu çok doğru buluyorum. İnsan sadece kendinden emin olabilir bu hayatta ben seni seviyorum dediğinde içinde hiçbir şüphe olmaz çünkü seviyordur ve eğer karakterli bir insan ise zaten sevmediğine sevdiğini söyleme cesareti gösteremez ama bir başkası sana seni sevdiğini söylediğinde ne kadar emin olabilirsin? Bir insanın iç dünyasını göremezsin eğer bir yalan makinesine bağlı değil ise doğru mu değil mi söylediği emin olamazsın hiçbir zaman.

Bir sevgi anlatışına denk gelmiştim geçenlerde diyordu ki; küçükken ailemin ve kendimin bir trafik kazasında hep beraber ölmemizi isterdim geride kalan olmasın ve hep beraber ölelim diyor yani ve ekliyor o arabanın içine seni de aldım. Bir sevgi nasıl böyle güzel anlatılabilir özellikle günümüz sevgilerine bakılarak.

Bana sorarsanız ben ne sevmek ne de sevilmek derim ne kadar emin olamasam da sevdiğimin sevdiği olmak isterim karşılık bulamadığın sevgi seni içten içe çürütür çünkü. Ya sen sevmek mi dersin sevilmek mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: