Gönüldeki Çiçek

Çiçeklerin sadece toprakta olduğu zaman açtığına inanır içi sadeleşmiş, dünya düzenine ayak uydurmuş olan her insan. Halbuki aralık bulduğu her yerden yeşer mi çiçek? Bir çiçekle başlar bahar derler insanın yeşermesi için de bir çiçek lazım gelir önce.

Sevmiş, sevilmiş her insan yeşerir, çiçek açar gönlünün her yeri. İçimde kelebekler uçuşuyor deriz mesela baharın habercisi kelebekler sarar içimizi aşık olunca. Çiçekler olmayınca kelebekler, kuşlar olur mu hiç?

Dünya zor, hepimizin omuzladığı dertler ve sorumluluklar var ama yine de içimizde bir yerler çiçek açmayı hak ediyor. İçimiz güzel kokması ne kadar çok çiçek yetiştirebildiğimize bağlı.

Yaşımıza bakmadan sokakta ip atlamalıyız mesela ya da lunaparka gidip asla binmem dediğimiz oyuncaklara binip hayattan zevk almalıyız. Bir insanın görünüşüne, statüsüne bakmadan sırf sevmek için sevmeliyiz. İnsanız, insanları severek yaşamalıyız.

Çiçek açmalı dört bir yanımız, gülümsemeliyiz, sevmeliyiz yaşadığımız hayatı, çiçek açamlı içimizin en karanlık yanları. Severek başlamalıyız her şeye severek, sevilerek yaşlanmalıyız. Yetmişimize gelmiş olsak da hâlâ sevebiliyorum dediklerimiz olmalı hayatımızda. Derdi kederi unutup güzel şeylere bakarak, hayran kalarak umut dolmalı içimiz. Çiçek açmalıyız dört bir yandan, içimizde açan çiçekleri tek ihtiyacı sevgi. Kendimizi severek başlamalıyız çiçeklerimizi sulamaya.

Onu, bunu değil kendimizi dinleyerek biraz da dinlenerek yaşamalıyız bu hayatı. Bir ben var bir tanecik, iyi bakmalıyız o bene. Ben olmasam ne olurdu sorusunu kimseye değil kendimize sorarak cevap aramalıyız. Çiçek dolmalı her yerimiz.

Evimizin bir köşesi çiçeklerimizin tahtı olmalı her gün onları sulamalı ve konuşmalıyız içimizdeki çiçeklere arkadaş bulmalıyız. Severek güzelleşecek insan.

Çiçekler sarsın dört bir yanınızı!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: