El Âlem Ne Der?

Diğer toplumlardan pek emin olmayarakla birlikte kendi toplumumuzda el âlem kaygısının ne denli büyük olduğunu hepimiz aşağı yukarı biliyoruz.

Bu el âlem kim ve neden hep başkalarını konuşuyor ya da başkalarını yargılıyor inan biz de bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey herkesin el Alem ona bir şey demesin diye yaşama kaygısı gütmesi.

İstediğimi gibi yaşayamaz, istediğimiz gibi giyinemez, istediğimiz gibi kahkaha atamaz olduk sokaklarda bu el âlem ne der diye düşünmekten. Mesela; bu şortu giyemem çok kısa sonra el âlem ne der, sevgilimle el ele tutuşamam sokaklarda birileri görürse ne derler, arkadaşlarımda parkta veya herhangi bir yerde oturup kahkaha atmam el âlem ne der????

O ne der, bu ne der… bunları düşüne düşüne kendimiz olmaktan epey uzak bir yerlere gidiyoruz. Elli âlem beni konuşsa ya da seni konuşsa ne fark eder bu bizim hayatımız.

Onlar bizim ömrümüzde taş çatlasa 5 dakikayı konuşabilirler oysa biz bu hayatı yaşıyoruz. Onların ne dediği değil bizim ne yaptığımız, yaptığımız şeyde ne kadar gururlu ve mutlu olduğumuz değil mi önemli olan?

40 yaşında çocuk doğuramazmış bir kadın fiziği buna müsaade ediyorsa neden yapamasın? Kızlar bugüne kadar erkek işleri diye tabir edilen meslekleri yapamazmış gücü var ise neden olmasın? Bizler nerede nasıl mutluysak, ne yapmaktan hoşlanıyorsak onu yapmalıyız bizim hayatımızı hayatımız hakkında konuşanlar değil biz yaşıyoruz.

Hayatına sahip çık bırak konuşsunlar, birilerinin seni konuşması gittiğin yolun ne kadar doğru bir yol olduğunu gösterir. Meyve veren ağaç taşlanır diye boşuna dememişlerdir herhalde dimi ama? Onlar konuşuyor çünkü senin cesaret edip yaşadığın hayatı hiçbirisi yaşayamamış. Kendi yapamadıklarını başkası da yapamasın isteyenlerin konuşma şeklidir o. Bırak el âlem seni konuşsun, iyi bir şey yaptığında da ilk onlar övünecekler eskiden seni eleştirdiklerini unutup senin başarınla göğüs kabartacaklar. İsteyen istediğini söylesin senin hakkında, sen alıp verdiğin her nefesin hakkını vererek yaşa.

Zaman çok çabuk geçiyor ve bu hayat el âlemi dinlemek için çok kısa.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: