Sevgisiz Nesil

Kadınlarda annelik duygusunun doğuştan var olduğunu erkekler de ise bebeklerini kucaklarına aldıkları zaman baba olabilecekleri söyleniyor. Anneliğin kutsallığı hiçbir zaman tartışma konusu olmamıştır ve olamayacaktır. Anneler koca bir neslin başkanları ve ileri gelenleridir.

Çocuklarda eğitim evde annesinin yanında başlar ve okullarda devam eder. Çocuklar annelerinden almadığı eğitimi ise hiçbir yerden bir daha alamazlar. Eğitim yanında çocuklar sevgi kavramını da annelerinden öğrenirler ve anneleri nasıl seviyorsa onlar da öyle severler.

Annelerinin göstermediği şeyleri hiçbir çocuk kendisi öğrenip benimseyemez. Yani demek istediğim; bir çocuğu annesi sevmez ise o çocuk da kimseyi sevemez sevse de gösteremez. Şimdi annelerde çocuklarına karşı sevgi tabi ki olur fakat bazı insanlar bu sevgiden yoksundur.

Şimdilerde ne çok görüyoruz çocuğunu doğar doğmaz bırakıp kaçan giden anneleri ya da çocuğunu döven ve en ufak acımayan anneleri. Anneler böyle iken çocukların bu dünyaya sevgi ile bakabileceğine dair umut besleyebilir miyiz? Hiç sanmam.

Bir çocuğun başını önce annesi okşamalı, annesi okşamalı ki başka birisinin okşamasını beklememeli. Önce annesi durmalı bir çocuğun arkasında ‘ hatalar yapsan da ben senin yanındayım ‘ demeli anneler eğer böyle olursa çocuklar kendine güvenir, yalnız kalmaktan korkmazlar. Hayata bambaşka bakar annesi ile anlaşabilen, annesinin sevgisini hisseden çocuklar.

Hayata düşman olan insanları incelemek lazım aslında, ben eminim ki hayata düşman olan insanların annesizliği vardır. Annesizlik sadece annesini kaybetmiş insanların durumu değildir, annesi hayata iken de annesiz kalan birçok insan var.

Anneler kutsaldır ama iyi bir insan yetiştirebiliyorsa eğer. Yetiştiremediği zaman o çocuk büyüyor anne veya baba oluyor ve kendi annesinden ne görüyorsa kendi çocuğuna da onu gösteriyor o çocuk da kendi çocuğuna ve böylece bir kısır döngüye giriyor düzen.

Sonun da ne oluyor biliyor musunuz? Sevgisiz koca bir nesil yetişiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: