Popüler Kültür vs Rap

Rap müzik türünün oluşma amacı herhangi bir şeye isyan etmektir. Bu müzik türü siyahilerin yaşadığı ırkçılıktan dolayı ettikleri haklı isyanları sebebiyle bir müzik kültürü haline gelmiştir. Yani rap müziğinin kökeni aslında isyan etmektir.

Rap müzik, uzun yıllar pop ve rock müziğin yanında adını duyurmak için çaba harcamıştır. Rap müzik ile ilgilenen sanatçılar yaptıkları şarkılardan çok rap müziğini duyurmak istemişlerdir. Gel zaman git zaman rap müzik bir kültür haline geldi ve insanlar dinlemeye başladı dinlemeyenler ise böyle bir müzik türünün olduğunu kabullendi.

Ülkemizde bu müziği tanıtmak için Ceza, Sagopa Kajmer ve Norm Ender gibi sanatçılar 90’lardan bu yana işlerini en güzel şekilde yapmaya gayret ettiler. Rap, duyulmaya başladıktan sonra içinde de ayrılmalar yaşadı Arabesk Rap gibi isteyen istediği rap müziğini dinleyebildi.

İsyan ile başlayan bu müzik türü şu an amacına hizmet etmemektedir en azından ülkemizde durum böyle. Geçmiş zamanlarda devlete, hayata isyanlarını sunan rap müzik sanatçıları şu an içtikleri veya çektikleri maddelerden söz eder oldu. Birbirlerine freestyle adı verilen düellolar ile sert bir şekilde yorum yapan rapçilerimiz şu an aşırı derecede yumuşak bir müzik türü yapar hale geldiler.

Norm Ender’in il albümünde olan İçinde Patlar adlı şarkısında ‘ Şehrim ülkemin en batı yakası Allah’ı gibidir, ve tektir Atası ‘ sözüyle hem İzmir’ i kötüleyenlere hem de Atatürk’ü atası olarak görmeyenlere ettiği bir isyanı görebiliriz. Bu kadar şiddetli bir şekilde insanları eleştiren ve insanların düşüncelerine bile isyan eden rap şu an neye veya kime isyan ediyor?

Günümüz rap müziğini herkes dinliyor ister istemez çünkü her yere yayılmış durumda, herhangi bir dükkanda bile rap müzik ile karşılaşabiliriz. Bunun adına popüler kültür diyorlar ama rap müzik ile popüler kültürün birleşimi rap müziği köreltmiş durumda.

Dinlediğimiz rap sözlerine bir bakalım; Hava kapalı ama akalım, Harmanım içmedim on gündür bu durum beni mahvedecek, Küvette seks ve bunlar gibi birçok popüler kültürün esiri olmuş rap sözleri.

Rap gerçekten bu mu sizce?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: