Güçlü Çocuklar

Fani dünya her zaman zorluklar çıkarır önümüze. Herkes farklı farklı güçlükler yaşar her döneminde. Birisi ailesinden yana görür bu zorluğu kimisi arkadaş kimisi de sevgilisinde görür.

Yetişkin olduğunda bu zorlukları daha kolay daha çabuk atlatabileceğini düşünür insan. Çocukken, omuzların küçük olduğu için dünyanın yükünü taşıyamadığını düşünürsün. Zaman geçip büyüyen insan fark eder ki yetişkin olunca omuzların büyüse de taşıma gücü azalıyormuş.

Psikolojide bile çocukluk travmalarımız önemli bir yer kapsıyor ama şunu hiç söylemiyorlar ‘ o küçücük yaşta bu zorluğu iyi atlatmışsın ‘ Aslında çocukken yaşadığımız ve şu an adına travma dediğimiz güçlükleri yetişkin olduğumuzda atlatmamız daha da zor oluyor.

Çocukların kendilerine has olan savunma mekanizması dünyanın her türlü zorluğuna çok güzel göğüs geriyor. Bunun nedenini hiç düşündün mü?

Çocuklar her şeye rağmen gülümseyebilmeyi, kahkaha atıp hayata güzel yerinden bakabilmeyi biliyorlar ama çocukluktan çıktığın anda o pembe gözlüklerini kaybedip sadece zorluk, engel görüyorsun bu da senin dayanma gücünü veya direncinin zayıflatıyor.

Çocuklar, evsiz kalıyorlar, sokakta peçete satmaya veya dilenmeye mecbur bırakılıyorlar, boşanma davaları görüyorlar annelerine ve babalarına ait, ailesinden birilerini kaybediyorlar bu durumlar onların çocukluğundan çocukluk çalıyor, erken büyümeye mecbur bırakılıyorlar. Ancak, erken büyüyen çocuklar hayatı da erkenden tanıdıkları için asıl güçlü olan onlar oluyor.

Erken büyümek zorunda bırakılmış hiçbir çocuğa şımarık diyemeyiz neden? Çünkü onlar şımarıklık için fazla büyük, yetişkin olmak için ise fazla küçüktürler. Onların yaşadıkları en ufak şeyi 20 li veya 30 lu yaşlarında yaşasa intihar edecek insanlar tanıyorum. Tam da bu yüzden güçlü çocuklarımız var. Erkenden hayatı öğrenmiş buna rağmen gücünden ödün vermeden, hayattan beklentisini kaybetmeden, umut eden. İyi ki var o güzel, güçlü çocuklar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: