Ah O Güzel Şarkılar

Her şeyin eskide güzel olduğunu söylesek galiba itiraz eden çıkmaz. Çocuk oyunları, aile yaşamı, arkadaşlık, sevgi… daha birçok örnek verilebilecek konu vardır geçmişte mükemmel olup bu günlerde vasat olan. Bunlardan birisi de hiç şüphesiz şarkılardır tabi istisnalar vardır ama genel olarak eski şarkılar ile şimdiki şarkılar kıyaslanamaz bile.

Neşat Ertaş, Emel Sayın, Müzeyyen Senar, Adnan Şenses bu sesleri bu insanların söylediği o güzel sözleri artık duymuyoruz, duyamıyoruz. ‘ Gönlüm hep seni arıyor ‘ diyenler yerine ‘ aç koynunu giricem ‘ diyenleri dinler olduk. Aşk, şarkılarda o kadar basitleşti ki gençlik aşkın gerçekten bu kadar basit olduğunu zannedip daldan dala konar oldular.

Neşat Ertaş, bir devrin üstadı. Bir röportaj sırasında sevdiğinin adını ağzından kaçırınca utanarak diyor ki: Aman bunu yazmayın sevda gizli olur. Böyle güzel insanlar atlarına binip gittikten sonra sevda dedikleri açık seçik yaşayan sanatçılara kaldık. Bu sanatçılara söz söyleme hakkımız tabi ki yok sanat, sanattır lakin özgün olamamaları, olduklarında ise geçmiş sanatçılardan kalitesiz olduklarını eleştirebileceğimizi düşünüyorum.

‘ Cover ‘ diye bir şey çıkardılar şimdilerde eski şarkıları pişirip pişirip özünden çok farklı bir şekilde önümüze koyuyorlar. Bu durumun en kötü hali gençlerimizin şarkıların sahiplerini bilmiyor olması. Mesela; bir Emel Sayın şarkısı dinliyor ama Emel Sayın kimdir bilmiyor.

Sanat özgündür diyoruz ama şimdiki sanatçıların özgün olduğu tartışılır bir konu bence. Evet, hepimiz dinliyoruz bugünün şarkılarını lakin gerçekten bizi duygulandırıyor mu ya da şarkılarda gerçekten bir duygu var mı?

Sizlerin de bu konudaki düşünceleriniz merak ediyoruz. Yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: